MISJA I WIZJA - podstrona

Szanowni Państwo,  

 

Wydarzenia, jakie miały miejsce w Ostrołęce przez ostatnie lata, sprawiły, że postanowiliśmy przerwać festiwal obietnic bez pokrycia i partyjnych rządów, ukierunkowanych nie na dobro miasta, ale organizacji mającej swoją siedzibę w Warszawie. Czas skończyć z polityką wzajemnej adoracji i promowaniem idei, które niekoniecznie mają pozytywny wpływ na codzienne życie ostrołęczan. 

 

 

 

Lokalna polityka to zadbane miasto, równy chodnik, ścieżka rowerowa, miejsca do wypoczynku dla mieszkańców, wspieranie sportowców, troska o bezpieczeństwo i dogodny transport. Pamięć o bohaterach, walczących za wolność Ojczyzny jest ważna, ale nie może przysłonić pamięci o tych, którzy aktualnie tworzą to miasto i którzy będą je tworzyć w przyszłości. Patriotyzm jest niezwykły, ale przede wszystkim ten lokalny. Po to wybieramy prezydenta i radę miasta, by na pierwszym miejscu stawiali oni pamięć o mieszkańcach Ostrołęki. 

 

Dlatego powstał ruch Bezpartyjne Miasto. Pragniemy, by polityka samorządowa była wolna od negatywnych wpływów z zewnątrz. Partie polityczne nie służą lokalnym społecznościom, dlatego chcemy, by w Ostrołęce swój głos miała także opcja, której zależy na mieszkańcach, a nie wewnątrzpartyjnych rozgrywkach i obsadzaniu stanowisk. 

 

Zapraszamy Państwa do lektury naszego programu wyborczego, będącego jednocześnie zobowiązaniem. Zmiany, które proponujemy, są jak najbardziej możliwe. Do tego potrzebujemy jednak Państwa zaufania. Będziemy wdzięczni za każdy jego przejaw, a szczególnie za głosy oddane na Bezpartyjne Miasto już 21 października 2018 r. Dziękujemy za poświęcony nam czas, wysłuchanie naszego głosu i wiarę w lepszą Ostrołękę. Jesteśmy przekonani, że razem uda nam się zmienić miasto. Wykonajmy ten krok wspólnie. Zróbmy to dla Ostrołęki! Z wyrazami szacunku

                                                                                             

                                                                                             –Jakub FRYDRYK, kandydat na prezydenta Ostrołęki


Misja


Naszą misją jest stworzenie inteligentnej stolicy północno-wschodniego Mazowsza, zapewniającej wysoką jakość życia, a także kreatywne inwestycje, kształtowanie środowiska przestrzennego, poszanowanie przyrody, rozwój kultury. Wszystkiego dokonać możemy w oparciu o współpracę różnych środowisk i partnerskie współdziałanie mieszkańców Ostrołęki i ościennych miejscowości. 

 

Wizja


Ostrołęka będzie liderem naszego regionu - miastem tętniącym życiem kulturalnym, otwartym na potrzeby wszystkich mieszkańców, bezpiecznym i przyjaznym, szybko rozwijającym się, a także dumnym z historii. Mieszkańcy będą mieli duży wpływ na to, jak wygląda ich miasto.

 


JAKOŚĆ ŻYCIA
Ostrołęczanie zasługują na to, by żyć w mieście atrakcyjnym i nowoczesnym, w mieście, w którym będą się dobrze czuli. Chcemy zbudować inteligentne miasto, które korzysta z potencjału swoich mieszkańców.

 

Jak jest?

Małe zaangażowanie władz miasta. Brakuje nawet najbardziej podstawowych atrakcji - Dni Ostrołęki swoim poziomem nie dorównują podobnym imprezom w regionie, a Nowy Rok zawsze witamy tak samo: miejska impreza trwa przez dwie godziny, a jej kulminacyjnym punktem jest przemówienie prezydenta miasta. Stare Miasto, niegdyś tętniące życiem, jest obecnie opustoszałe. Brak jest kawiarenek oraz miejsc, do których ostrołęczanie mogliby wyjść, by spędzić razem czas. Nieliczne prywatne lokale są oblegane, a miasto nie zachęca przedsiębiorców do otwierania kolejnych.

Co zrobimy, by to zmienić?

Przywrócimy rangę zaniedbanym imprezom pod patronatem miasta. Ostrołęckim Spotkaniom z Piosenką Kabaretową, powitaniu Nowego Roku, Półmaratonowi Kurpiowskiemu czy Dniom Ostrołęki, na które tak bardzo wszyscy czekamy. Ostrołęka nie będzie musiała się wstydzić - w końcu będziemy mieli imprezy na poziomie. Do kalendarza imprez miejskich na stałe wprowadzimy Miejski Dzień Dziecka, Noc Świętojańską, rozpoczęcie wakacji, Wybory Miss Ostrołęki, Zakończenie Lata, rekonstrukcję Bitwy pod Ostrołęką. Przywrócenie deptaka na ul. Głowackiego oraz rewitalizacja placu Bema spowodują ożywienie Starego Miasta.


Jak jest obecnie?

Komunikacja miejska jest darmowa, ale rozkład jazdy nie jest dostosowany do potrzeb mieszkańców.
Autobusy nie kursują na tyle często, by można było swobodnie poruszać się po mieście. Rozkład jazdy nie jest konsultowany z mieszkańcami. Powoduje to wiele trudności, na przykład z dojazdem do zakładów pracy, szkół czy szpitala.

System płatności w strefie płatnego parkowania w Ostrołęce jest zbyt uciążliwy dla mieszkańców.

Co zrobimy, by to zmienić?

Dostosujemy komunikację miejską do potrzeb mieszkańców. Wspólnie z ościennymi gminami opracujemy sprawną i niezawodną siatkę połączeń.

Strefa Płatnego Parkowania. Pierwsza godzina parkowania będzie bezpłatna. Strefa Płatnego Parkowania nie powinna służyć Miastu do zarabiania pieniędzy. Jej celem powinno być udrożnienie ruchu na popularnych parkingach, np. przed Urzędem Miasta. Bezpłatna godzina pozwoli spokojnie załatwić sprawy urzędowe, a jednocześnie nie obciąży kieszeni kierowcy.


Jak jest obecnie?

Ostrołęka pogrążona jest w paraliżu komunikacyjnym. W godzinach szczytu nie da się płynnie poruszać po ulicach Ostrołęki, choć nie jesteśmy metropolią wielkości Warszawy. Powoduje to frustrację mieszkańców, którzy oczekują od samorządowców rozwiązania tych problemów.

 

Co zrobimy, by to zmienić?

Bieżącym rozwiązaniem paraliżu komunikacyjnego w okolicach mostów będzie zmiana kierunku ruchu na ul. Kilińskiego. Obecnie kierowcy próbujący dostać się na tzw. nowy most muszą dojeżdżać z ulic Berka Joselewicza (w lewo) lub od strony Pl. Bema (w prawo). Zmiana kierunku ruchu na Kilińskiego spowoduje, że wjazd na most będzie odbywał się płynnie. Zjeżdżający z mostu, wjeżdżając w ul. Berka Joselewicza, nie będą blokować ruchu wjeżdżającym. Dodatkowo należy wybudować prawoskręty na rondzie im. Księcia Siemowita III. Są to propozycje rozwiązań, które można zrealizować w krótkim czasie, nie ponosząc wielomilionowych kosztów.

Na przebudowę i reorganizację ruchu czeka też wiele ulic, jak np. Goworowska, Fieldorfa "Nila", Pomian, Sygietyńskiego, 5 Pułku Ułanów.

Głównym punktem dla rozwiązania problemów komunikacyjnych w Ostrołęce jest budowa trzeciego mostu na Narwi i obwodnicy miasta, ale też: 

* Budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Słonecznej i Stacha Konwy,

* Budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Steyera i Sikorskiego.


Jak jest obecnie?

Zdecydowanie za mało jest miejsc do rekreacji. Ostrołęczanie nie mają gdzie aktywnie i ciekawie spędzać wolnego czasu. W mieście brakuje miejsc integracji dla mieszkańców osiedli, miejsc do zabawy dla dzieci. Obietnice nie są spełniane, a możliwości związane chociażby z nabrzeżem Narwi pozostają niewykorzystane. Zbyt mało jest ścieżek rowerowych.

Co zrobimy, by to zmienić?

Zbudujemy odkryty basen w Ostrołęce. To inwestycja, która sprawdziła się w wielu miejscach w Polsce, m.in. w Bielawie czy nawet w Długosiodle. W okresie letnim będzie to idealne miejsce do spędzania wolnego czasu. Obecnie w Ostrołęce nie ma miejskiego kąpieliska a jedynie "miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli". Chcemy, aby w przeciągu następnej kadencji w Ostrołęce powstało Letnie Centrum Rekreacji z odkrytym basenem. W takie obiekty warto inwestować nie tylko po to, by mieszkańcy mieli gdzie odpoczywać, ale by wypoczywali bezpiecznie.


Plaża miejska będzie tętniła życiem, gdyż jest to idealne miejsce do organizacji festynów czy koncertów. Obecna władza robi to głównie w roku wyborczym - w latach 2014-2017 imprezy na plaży miejskiej odbywały się sporadycznie. Zadbamy o otoczenie plaży i wyremontujemy wieżyczkę ratowniczą, a tym samym poprawimy jakość pracy ratowników, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo w trakcie pobytu nad wodą. Zakupimy parasole i leżaki, które w sezonie letnim będą ogólnodostępne na plaży miejskiej. Wprowadzimy ofertę rekreacyjnych rejsów gondolą. Wykonamy przystanie dla kajaków. Zbudujemy bulwar od portu do plaży miejskiej. Wykorzystamy potencjał, jaki niesie za sobą nabrzeże Narwi!


Zbudujemy miejsca do grillowania. Będą to miejsca do spotkań dla ostrołęczan. Specjalnie oznaczone miejsca pojawią się w różnych punktach miasta. Będą to ławeczki, miejsce na grilla, kosze przeznaczone na popiół oraz odpady o wysokiej temperaturze. Będzie można legalnie rozpalić grilla, spędzając czas wolny z przyjaciółmi lub rodziną. Takich miejsc nam trzeba!


Zbudujemy pumptrack. Będzie to miejsce dla wszystkich aktywnych rowerzystów, rolkarzy, deskorolkarzy itp. Idealną lokalizacją jest „kaczy dołek” w Parku Miejskim.


Unowocześnimy Ostrołękę. Wprowadzimy aplikację na urządzenia mobilne. Mieszkańcy w prosty sposób będą mogli sprawdzić kalendarz wydarzeń w mieście, rozkład jazdy autobusów, harmonogram wywozu odpadów. Dzięki aplikacji mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje pomysły i sugestie.

 

Rekontrukcja Grodu nad Narwią. Zrekonstruujemy grodzisko nad Narwią. Ośrodek ten dał początek Ostrołęce. Miejsce to jest jednym z najcenniejszych obiektów archeologicznych w naszym regionie i powinno być objęte szczególną opieką i pamięcią miasta.

 

Zagospodarowanie lasku nad Narwią wzdłuż ul. Warszawskiej. Około 40 h lasku wzdłuż ul. Warszawskiej to idealne miejsce do rekreacji. Chodniki, ścieżki rowerowe, miejsca do gier, siłownie pod chmurką, oświetlenie i całodobowy monitoring sprawiłyby, że miejsce to zaczęłoby tętnić życiem.


FINANSE

Jak jest obecnie?

Ostrołęka ma bardzo niski budżet obywatelski. W tym roku tylko ze względu na zmianę przepisów został zwiększony z 300 tys. zł do 1,6 mln zł. To wciąż mało. Mieszkańcy praktycznie nie mogą decydować o tym, co dzieje się na ich osiedlu czy ulicy. Do tego część budżetu przekazywana jest na place zabaw w placówkach oświatowych, które nie są dostępne dla dzieci w okresie wakacyjnym.

 

Co zrobimy, by to zmienić?

Wprowadzimy Budżet Obywatelski na poziomie 1% budżetu miasta, czyli około 3 milionów złotych.
Władza powinna wypełniać wolę mieszkańców, a nie realizować własne ambicje. Partycypacja obywatelska w Ostrołęce mocno kuleje. Zmienimy to - damy obywatelom większą swobodę wyboru.

Wzmocnimy rolę rad osiedli. Wesprzemy finansowo rady osiedli w realizacji inicjatyw służących poprawie terenów zielonych, placów zabaw oraz w działaniach służących integracji społeczności osiedli.


Jak jest obecnie?

Miasto jest zadłużone. W ciągu dwunastu lat rządów obecnej władzy zadłużenie miasta wzrosło o ponad 70 milionów złotych. Obecnie wynosi ono ponad 102 miliony. Dług systematycznie rośnie:

 

 

Nierówne traktowanie pracowników Urzędu Miasta i jednostek budżetowych. W ratuszu zatrudnionych jest wielu fachowców, lecz często ich obowiązki niedostosowane są do kompetencji. Jednocześnie wykonują oni pracę za niewielką część wynagrodzenia, jaką ma wiceprezydent Ostrołęki czy sekretarz Miasta. Obecnie wspomniani panowie zarabiają na poziomie wiceprezydenta Krakowa czy sekretarza Łodzi.

Co zrobimy, by to zmienić?

Zredukujemy zadłużenie miasta. Redukcja zadłużenia będzie jednym z naszych priorytetowych celów. Ograniczymy liczbę stanowisk kierowniczych, często tworzonych tylko po to, by zatrudnić konkretnych partyjnych decydentów.

Nagrody przyznawane będą za realne osiągnięcia, a nie po partyjnej linii. Inwestycje będą zrównoważone i realizowane nie tylko w roku wyborczym. Partyjni działacze NIE MOGĄ zarabiać około 200 tysięcy złotych rocznie w Urzędzie, gdy dla pracowników administracji nie ma kilku złotych na podniesienie kwalifikacji, czy sprawiedliwy system motywacyjny. Wprowadzimy program naprawczy, związany z redukcją zadłużenia. Wzmocnimy efektywność finansową jednostek budżetowych oraz miejskich spółek. Cechować nas też będzie transparentność wydatków.


Jak jest obecnie?

Seniorzy zepchnięci na margines. Od wielu lat potrzeby starszych mieszkańców naszego miasta traktowane są marginalnie. Powołany przez miasto Uniwersytet Trzeciego Wieku obecnie nie spełnia swojej roli, oferta zajęć jest uboga i nie zaspokaja oczekiwań uczestników. Miasto nie podejmuje działań w celu zapewnienia całodobowej opieki osobom samotnym w podeszłym wieku.

Co zrobimy, by to zmienić?

Zadbamy o seniorów. Wprowadzimy ogólnopolską Kartę Seniora, dzięki której seniorzy będą mogli korzystać z rabatów i udogodnień ze strony miejskich instytucji i przedsiębiorców z całej Polski. Będziemy aktywnie wspierać działanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Kluby Seniora. Stworzymy System Zdalnej Opieki nad Seniorami, czyli damy możliwość seniorom korzystania z opaski monitorującej funkcje życiowe z przyciskiem SOS w nagłych przypadkach. W Ostrołęce mieszka wiele osób w podeszłym wieku, muszą czuć się komfortowo!


Jak jest obecnie?

Brakuje miejsc aktywności zawodowej dla osób niepełnosprawnych. Brak jest planu wsparcia dla instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Zbyt mała ilości środków finansowych przeznaczanych przez samorząd na rzecz osób niepełnosprawnych, wsparcie opiekunów tych osób, instytucji działających w ich środowisku etc., sprawie, że potrzeby niepełnosprawnych nie są zaspokajane w wystarczający sposób.

Co zrobimy, by to zmienić?

Będziemy troszczyć się o osoby niepełnosprawne. Unowocześnimy usługi opiekuńcze poprzez utworzenie programu asystentów osób niepełnosprawnych. Pomożemy osobom niepełnosprawnym w znalezieniu pracy, tworząc Zakład Aktywności Zawodowej. Będziemy czynić starania do utworzenia Środowiskowych Domów Samopomocy typu B i C, które pozwolą na odciążenie opiekunów osób niepełnosprawnych, a samym niepełnosprawnym ułatwią aktywizację społeczną i zawodową. Zapewnimy Warsztatom Terapii Zajęciowej lepszą bazę lokalową, tak by mogły w każdej chwili przyjąć nowego uczestnika. 


Jak jest obecnie?

Obywatele nie mają wpływu na to, jak wygląda ich miasto. Obecna władze często ignoruję głos mieszkańców. Kluczowe decyzje podejmowane są bez ich udziału. Konsultację często są iluzoryczne. Brakuje prawdziwej debaty.

Co zrobimy, by to zmienić?

Będziemy konsultować decyzje z mieszkańcami. Najważniejsze decyzje powinny być podejmowane w porozumieniu z mieszkańcami miasta, którzy dają rządzącym mandat do sprawowania władzy. Dlatego wprowadzimy sprawny system konsultacji społecznych, jak również otworzymy się na mieszkańców, wzmacniając rolę przyjmowania interesantów w urzędzie miasta.


Powołamy Młodzieżową Radę Miasta.
Młodzi ludzie powinni być przygotowani do pełnienia ważnych i odpowiedzialnych funkcji w mieście. Dlatego powołamy radę, która będzie nie tylko pełnić funkcję przygotowawczą, ale również będzie organem doradczym władz miasta w kwestiach związanych z funkcjonowaniem młodzieży w mieście.


Jak jest obecnie?

Ostrołęka nie jest przyjazna przedsiębiorcom. W brakuje brakuje równego traktowania i wsparcia dla ludzi związanych z biznesem szczególnie lokalnym. Mali przedsiębiorcy mają ograniczone możliwości w kontakcie z samorządem, nie wypracowano formy rozwiązywania problemów na poziomie działalności urzędniczej.

Brak jest większych perspektyw rozwoju młodzieży. Młodzież po maturze opuszcza miasto, wyjeżdżając na studia, ale po zakończeniu nauki niechętnie tu wraca. Nie ma się co dziwić - wszak w Ostrołęce nie dzieje się wiele, co mogłoby zainteresować młodych ludzi. Znalezienie atrakcyjnej pracy dającej możliwość stabilności i rozwoju jest słabsza niż w sąsiednich miastach. Ostrołęka nie wspiera młodych przedsiębiorców, dlatego niechętnie zakładają u nas swoje firmy. 
Brak jest większych perspektyw rozwoju młodzieży.

Co zrobimy, by to zmienić?

Pierwszy krok w biznesie. Zapewnimy pomoc przedsiębiorcom, otwierającym swoją działalność w Ostrołęce. Będą oni mogli korzystać z bezpłatnej miejskiej pomocy prawnej czy konsultacji księgowych. Sprawimy, że Ostrołęka stanie się miastem przyjaznym dla osób, chcących założyć swój biznes. W tym pierwszym kroku pomoc samorządu jest wręcz obowiązkiem, jeżeli chcemy, by nasze miasto stało się regionalną stolicą biznesu. Firmy z Ostrołęki będą dla nas priorytetem.


Jak jest obecnie ?

Słaba współpraca z organizacjami pozarządowymi. Brakuje zaangażowanych urzędników odpowiedzialnych za kontakt z organizacjami pozarządowymi. Miasto nie korzysta w dużym wymiarze ze wsparcia tego typu instytucji. Samorząd nie przekazuje kompetencji organizacjom pozarządowym, choć te mogłyby wspierać miasto w organizacji wielu ciekawych inicjatyw i imprez. Środki w otwartych konkursach ofert przekazywane są bez jasnych i czytelnych zasad.

Co zrobimy, by to zmienić?

Powołamy Ostrołęcką Radę Działalności Pożytku Publicznego. Będzie organ doradczy prezydenta i rady miasta w ważnych dziedzinach społecznych, gdzie organizacje pozarządowe angażują się we współpracę z samorządem. Dzięki temu poprawi się współpraca z organizacjami pozarządowymi, a to oznacza więcej możliwości dla mieszkańców!


  

SPORT
W naszym mieście jest wielu utalentowanych, ale niedocenianych i niewspieranych sportowców. Należy więc stworzyć im warunki do tego, by osiągali jak najlepsze wyniki na dobrze wyposażonych obiektach, by reprezentować nas na arenie krajowej i międzynarodowej.


Jak jest obecnie ?

Stadion miejski w opłakanym stanie. Mimo tego, że mamy XXI wiek, na naszym stadionie wciąż jest żużlowa bieżnia, choć z bieżni tartanowej można korzystać już nawet w mniejszych miejscowościach powiatu ostrołęckiego. Krzesełka na stadionie montowane były około 20 lat temu i są fatalnej jakości, co nie sprzyja kibicom w oglądaniu sportowych widowisk. Sam stadion jest zaniedbany, a jego otoczenie nieestetyczne i niefunkcjonalnie.

Co zrobimy, by to zmienić?

Wyremontujemy stadion miejski. Powinna być to jedna z wizytówek naszego miasta, gdyż to właśnie tam odbywają się najważniejsze zawody sportowe w mieście. Zaczniemy od remontu bieżni i płyty boiska, tak aby stadion spełnił najwyższe kryteria lekkoatletyczne (tor do skoku w dal, skoku wzwyż, pchnięcia kulą etc.) oraz piłkarskie. Czas na nowoczesność w ostrołęckim sporcie!

Zakupimy hale pneumatyczne. W Polsce coraz większą popularność zyskują tzw. balony nad boiskami. Budowa balonu jest najtańszym sposobem na sezonowe zadaszenie boiska piłkarskiego, czy kortu tenisowego. Dzięki temu obiekty sportowe w Ostrołęce będą mogły być używane na bieżąco także zimą.


 

Jak jest obecnie ?

Niejasny podział dotacji na sport. Nieznane są kryteria podziału środków z budżetu miasta na kluby sportowe. Pieniądze, które powinny być przeznaczane na szkolenie sportowe dzieci i młodzieży, trafiają w wielu przypadkach do klubów seniorskich. W ostrołęckim sporcie brakuje regularnych spotkań całego środowiska sportowego w celu wypracowywania wspólnych stanowisk i rozwiązywania problemów. Przeradza się to w spory, niekiedy rozstrzygane w mediach, a nie w dialogu, czy negocjacjach.

 

Co zrobimy, by to zmienić?

Wprowadzimy klarowne zasady podziału dotacji na kluby i stowarzyszenia sportowe. Zdecydowana większość środków trafiać będzie na szkolenie utalentowanej młodzieży. Podział środków przeprowadzany będzie na podstawie regulaminu, w którym znajdzie się miejsce głównie na sport młodzieżowy.

Powołamy Ostrołęcką Radę Sportu. Będzie to grupa złożona z działaczy i trenerów z ostrołęckich klubów sportowych oraz samorządowców. Zadaniem tej grupy będzie wypracowywanie miejskich działań w zakresie kultury fizycznej - zarówno od sfery szkoleniowej, jak i infrastrukturalnej oraz finansowej. W ostrołęckim sporcie potrzeba dialogu i regularnych rozmów całego środowiska.

Dostęp do obiektów sportowych będzie łatwiejszy. Kluby i stowarzyszenia sportowe liczyć będą mogły na sprawiedliwe traktowanie, jeżeli chodzi o ceny za wynajem obiektów sportowych. W miarę możliwości, każdy klub będzie mógł wynająć obiekt w rozsądnej cenie. Musimy o to zadbać, gdyż to właśnie dzięki treningom szlifowane są największe sportowe talenty. Ułatwimy dostęp mieszkańcom Ostrołęki do Orlików poprzez ich udostępnienie nawet pod nieobecność animatora.

Stworzymy Ostrołęckie Centrum Sportu. Cała oferta miejska w zakresie kultury fizycznej wraz z Parkiem Wodnym Aquarium (obecnie Park Wodny to oddzielny zakład budżetowy) i hostelem powinna być zgromadzona w jednej strukturze organizacyjnej. Pozwoli to na lepsze skoordynowanie działań oraz stworzenie atrakcyjnej oferty obozów szkoleniowych dla sportowców z całego kraju. W efekcie przyniesie to realne możliwości zarobku, co da oszczędności w funkcjonowaniu Ostrołęckiego Centrum Sportu.


 

 

OŚWIATA
Ostrołęckie szkoły mają ogromny potencjał na to, by uczniowie odnosili sukcesy w różnych dziedzinach. Naszym strategicznym celem będzie poprawa jakości nauczania i zarządzania szkołami w Ostrołęce.


Jak jest obecnie ?

Autonomia szkół nie istnieje. Dyrektorzy szkół nie mają pełnej władzy nad kierowanymi przez siebie placówkami. Swoje decyzje muszą konsultować z Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta, co sprawia, że są one podejmowane wolniej. Zamiast funkcji kontrolnej, wydział przejął funkcję decyzyjną.

Co zrobimy, by to zmienić?

Autonomia dyrektorów placówek oświatowych. Dyrektorzy ostrołęckich szkół i przedszkoli będą mieli realną władzę nad prowadzonymi przez siebie placówkami. Wydział Oświaty Urzędu Miasta będzie pełnił rolę nadzorującą, doradczą ale nie wykonawczą. To dyrektor szkoły będzie dobierał kadrę nauczycielską, jak również organizował wewnętrzne życie szkoły.


Jak jest obecnie ?

Szkoły są przepełnione. Na terenie miasta jest źle zorganizowana rejonizacja szkół podstawowych przez to zajęcia w SP 1, SP 6 i SP 10 odbywają się w wielu przypadkach do godzin wieczornych, co wpływa niekorzystnie na nasze dzieci.

Co zrobimy, by to zmienić?

Szkoła Podstawowa nr 8. W związku z przepełnieniem szkół reaktywujemy dawną Szkołę Podstawową nr 8. Pozwoli to tak zorganizować naukę by wszystkie dzieci w szkołach podstawowych w Ostrołęce kończyły naukę najpóźniej o godz.14.30.


Jak jest obecnie ?

Ciężkie plecaki. Plecaki naszych dzieci są przepełnione i ciężkie. Według Głównego Inspektora Sanitarnego najcięższe plecaki noszą pierwszoklasiści. Ciężki plecak może doprowadzić nie tylko do bólu, ale i do różnych schorzeń kręgosłupa.

Co zrobimy, by to zmienić?

Nowoczesne szatnie w każdej szkole podstawowej. Zamiast starych szatni nowoczesne szafki, w których nasze dzieci będą mogły zostawić wszystkie rzeczy, które są zbędne do nauki w domu.


Jak jest obecnie ?

Brak klarownych zasad. Nauczyciele są niedoinformowani w związku z przyznawaniem nagród. Niejasny jest również system rekrutacji i zatrudniania nowych pracowników do oświaty. Jeżeli chcemy, by ostrołęcka oświata rozwijała się, potrzebna jest pełna transparentność i równe zasady dla wszystkich.

Co zrobimy, by to zmienić?

Reorganizacja w systemie wyboru kadry kierowniczej. Wybory dyrektorów powinny być oparte o jasną procedurę konkursową z obiektywnymi kryteriami, sprawdzającymi kompetencje kandydatów.
Szkoły będą otwarte na najemców. 


Zmienimy sposób gospodarowania środkami finansowymi za wynajem sal lekcyjnych i gimnastycznych.
Całość zysków z wynajmu sal będzie przekazany szkole z przeznaczaniem na niezbędne wyposażenie tj. pomoce dydaktyczne, czy papier ksero etc.


Nagrody za osiągnięcia. 
Prezydent miasta będzie nagradzał placówki za realne osiągnięcia. Będziemy kłaść nacisk na realizowane projekty, osiągnięcia w nauce, jak też na pozyskiwanie sponsorów, najemców, partnerów. Przejrzyste kryteria będą dotyczyć także nagród, jakie dyrektor szkoły ma do dyspozycji dla nauczycieli.


 

 

BEZPIECZEŃSTWO

Podstawową sprawą dla każdego mieszkańca jest poczucie bezpieczeństwa. Sprawimy, że ostrołęczanie będą czuli się bezpiecznie na swoich osiedlach.


Jak jest obecnie ?

Nieprzydatny monitoring. System miejskiego monitoringu nie spełnia obecnie swojej roli w sposób należyty. Żyjemy w XXI wieku, w dobie wysokiej jakości kamer i sprzętów. Czas, by nowoczesna technologia monitoringu zagościła także w Ostrołęce, by mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie, a nasze miasto było wolne od przejawów agresji czy wandalizmu.

 Co zrobimy, by to zmienić?

Unowocześnimy i rozbudujemy system monitoringu. Kamery miejskie muszą realnie wpływać na poziom bezpieczeństwa. Dlatego chcemy, by monitoring miejski stał na najwyższym poziomie w nowoczesnej technologii. Jego obsługą mogłyby zająć się spółdzielnie socjalne, zatrudniające na przykład osoby niepełnosprawne. 


Jak jest obecnie ?

Mało nauki o przepisach ruchu drogowego. Lekcje, okazjonalnie przeprowadzane przez policjantów, to zbyt mało. Jeżeli chcemy zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci, trzeba aktywizować miejskie jednostki i stworzyć odpowiednie warunki do nauki dla dzieci i młodzieży. To przecież także użytkownicy ruchu drogowego, warto wyrabiać dobre nawyki.

Co zrobimy, by to zmienić?

Wybudujemy Miasteczko Ruchu Drogowego przy Szkole Podstawowej nr 5. Ważne, by w Ostrołęce było miejsce, gdzie dzieci i młodzież mogłyby poznawać podstawowe zasady ruchu drogowego. W przeszłości było ono przy Szkole Podstawowej nr 2. Przywrócimy miasteczko, odwzorowujące ruch drogowy. Wpłynie to na podniesienie poziomu wiedzy naszych dzieci, a co za tym idzie – na bezpieczeństwo na drodze. Obecnie zasady ruchu drogowego są w programie nauczanie klas 4 szkoły podstawowej. Miasteczko da możliwość organizowania lekcji praktycznych i egzaminu na kartę rowerową. 


Jak jest obecnie ?

Słaby wizerunek Straży Miejskiej. Obecnie Straż Miejska postrzegana jest tylko jako instytucja generująca koszty i wystawiająca mandaty za złe parkowanie.

 Co zrobimy, by to zmienić?

Aktywizujemy Straż Miejską. Sprawimy, że Staż Miejska będzie realnie obecna w miejskiej codzienności. Strażnicy będą patrolować najbardziej newralgiczne miejsca w Ostrołęce, będą pomagać w utrzymaniu bezpieczeństwa, jak również edukować młodzież w szkołach i przedszkolach. Strażnicy miejscy będą również ochraniać obiekty użyteczności publicznej.